Milí zákazníci, po dobu letních prázdnin (červenec a srpen) budeme mít zavřené soboty. Navštívit nás můžete ve všední dny mezi 9. a 18. hodinou. Děkujeme za pochopení!

Jak si střih stáhnout, otevřít a vytisknout

V dnešním článku bychom se rádi podívali na praktické záležitosti ohledně stahování, otevírání a stahování zipu. 


Jak stáhnout, otevřít, vytisknout a slepit střih

1. Obdržení střihu:

Aby zpracování objednávek proběhlo hladce a střihy jste měli k dispozici co nejdříve, je potřeba do objednávky zadat vaši správnou mailovou adresu (bez překlepu). Pokud ji vyplníte s překlepem, pak vám od nás nepřijde žádné potvrzení objednávky, ale ani střihy, protože maily nepůjdou na špatně uvedenou mailovou adresu doručit. Což znamená, že zaplatíte za střihy, stále na ně čekáte, pak se trochu zlobíte, proč je ještě nemáte, a pak píšete maily s dotazy, kam se vaše zakoupené střihy poděly. Což výrazně prodlouží dobu zpracování objednávky, protože to znamená, že až na popud vašeho mailu s dotazem na objednávku, jdeme kouknout do systému, ručně vaši objednávku opravíme a střihy vám ručně ze systému pošleme. Což vyžaduje náš čas, ale hlavně bohužel většinou dochází vašim k nepříjemným pocitům, protože jste se na střihy tolik těšili a stále je nemáte.

Pokud jste do objednávky uvedly správnou mailovou adresu a přesto vám od nás potvrzení objednávky ani střihy nepřišly, podívejte se prosím do složky spam, promo nebo hromadné. Občas se stává, že tam naše e-maily z nějakého důvodu doputují. Tak ať zbytečně na střihy nečekáte, když už je třeba na mailu máte.


2. Stažení střihu:

Po obdržení platby vám ze našeho systému automaticky odejde e-mail s potvrzením platby. Tento proces je plně automatizovaný, objednávky nevyřizujeme ručně, ale náš systém se v pravidelných intervalech "dívá" do banky a spárují příchozí platby podle variabilního symbolu, proto je potřeba k platbě správný variabilní symbol vždy doplnit. Váš střih Vám poté dorazí do 24 hodin, obvykle ale už během následující hodiny.

Pokud jste tedy správně vyplnili mail do objednávky, do platby zadaly správnou částku a variabilní symbol a na e-mail vám střihy dorazili, pak už je stačí jen stáhnout a vytisknout. Střihy vám dorazí ve formátu takzvaně "zazipované", tedy ve formátu .zip. Jestliže se soubor snažíte stáhnout a otevřít na nějakém mobilním zařízení (telefon, tablet apod.), pak se prosím přesuňte k PC.

Po kliknutí na střih se vám soubor .zip  buď automaticky stáhne do počítače, nebo vám vyskočí na obrazovce dialogové okno a zeptá se vás, kam a pod jakým názvem chcete soubor uložit. To záleží na nastavení vašeho konkrétního počítače.


3. Otevření souboru:

Soubor je ve formátu .zip, protože obsahuje několik podsložek, nelze jej poslat v jiném formátu.

winRAR - program pro otevírání souborů ve formátu "zip"

Pokud nemáte nainstalovaný program pro otvírání těchto souborů, doporučuji si stáhnout neplacenou verzi programu winRAR (česká, 64): http://www.rar.cz/download.php

Když pak chcete soubor otevřít, klikněte na něj pravým tlačítkem myši a zvolte, aby se soubor otevřel právě v programu winRAR. Vyskočí na vás okno s nabídkou placené verze - toto okno jednoduše křížkem zavřete, nebo si placenou verzi můžete samozřejmě zakoupit).

Pak už se vám jednoduše soubor otevře a vy můžete celou složku procházet a zvolit si v jakém formátu chcete střih zobrazit a tisknout. (Pro zvětšení následujících obrázků na ně jednoduše klikněte.)

Pokud z nějakého důvodu nechcete nebo nemůžete program winRAR stáhnout, můžete na otevření souboru použít online program, např. tady: http://www.ezyzip.com/unzip-files-online.html#.WurKZ4iFNaQ

Stačí nahrát soubor, kliknout na tlačítko a složka se vám otevře. Jednotlivé části si pak můžete postahovat do počítače


4. Tisk střihu:

Střih si můžete jednoduše vytisknout doma na obyčejné tiskárně, nebo v copy centru. Střihy jsou vždy ve formátu PDF A4 (některé střihy jsou i ve formátu A1/A0).

Střihy obdržíte ve dvou formátech:

  • střihy v každé velikosti zvlášť se zanesenými švovými přídavky - tzv. šablony (červeně je označena linie švů, modře je označený tvar celého dílce včetně všech švových přídavků i koncových záložek)
  • střihy ve všech velikostech pohromadě bez švových přídavků - střih v klasické podobě

Osobně se mi mnohem lépe a rychleji pracuje se šablonami, protože nemusím na látce doměřovat švové přídavky, šablonu jednoduše položím na látku, vystřihnu přesně podle tvaru šablony a šiju. Nicméně, každý je zvyklý pracovat trochu jinak, proto ode mě obdržíte obě varianty střihu, abyste si mohli vybrat...

Jak vytisknout střih

Střihy jsou ve formátu PDF. Otevíráme je v programu Adobe, obvykle Adobe Reader nebo Adobe Acrobat.

Ve střihu si najdeme stranu, na které je kontrolní čtverec. Většinou je to hned první strana, nicméně u některých střihů se mi i přes veškerou snahu kontrolní čtverec nepodařilo dostat na první stránku. Pokud tedy hned na začátku kontrolní čtverec nevidíte, prolistujte dokumentem dál...

Jak vytisknout střih

Nejprve si vytiskněte jednu stránku s kontrolním čtvercem. Tisk vyvoláte klávesovou zkratkou Ctrl + P nebo v levém horním rohu klikněte na Soubor a následně na Tisknout.

Jak vytisknout střih

Při tisku je velmi důležité, aby se stránka na papír nezdeformovala. Obvykle platí, že byste měli mít v dialogovém okně nastavené 100% měřítko nebo zaškrtnutou "skutečnou velikost". Tím zaručíte, že se stránka nijak na papír nepřizpůsobí a střih se nevytiskne ve špatném tvaru.

Poměrně častým problémem je, že se stránka na papír přirazí k levému hornímu rohu - stránka i přes různá nastavení není na papíře uprostřed, viz. následující obrázky:

V takovém případě zkuste v okně přepnout na "Plakát" a zadat 100% měřítko.

Když máte jednu stránku s kontrolním čtvercem vytištěnou, kontrolní čtverec pomocí pravítka přeměřte. Pokud rozměry sedí, můžete s aktuálním nastavením vytisknout zbývající strany. Pokud kontrolní čtverec nesedí, je potřeba si dále pohrát s nastavením v dialogovém okně, případně zkontrolovat nastavení přímo na tiskárně.


5. Jak slepit střih

Když je střih vytištění, přichází fáze lepení. Některé švadlenky se lepení střihu trochu bojí, ale není na tom nic hrůzostrašného. Stránky se za sebou snažím řadit v logické posloupnosti, aby bylo lepení střihu co nejméně komplikované.

Jak slepit papírový střih z A4

Jednoduše si pusťte na pár minut hezkou muziku, uvařte si šálek něčeho dobrého a směle do toho. 

Myslím, že teď už máte všechny potřebné informace k tomu, abyste se mohli pustit do šití.
Málo zlomených jehel vám přeje

Váš Yháček